Yetim ve Dul Aylığı Ne Kadar?

Yetim ve Dul Aylığı Ne KadarYetim ve Dul Aylığı Sorulama; Bir devlet memurunun vefat ettiği zaman eşine, çocuklarına bağlanan yardım ödeneğidir. Türkiye Cumhuriyeti Emekli sandığı kanununa göre (5434) Sayılı olarak belirtilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti Emekli sandığının kanununa göre aylık ödemeler bireylere göre değişmektedir.
Yetim Ve Dul Aylığı Alma Şartları
Devlet Memurunun vefat etmesi durumunda eşine aylık bağlanması için başlıca şartlar;
Vefat eden memurun eşi dul olduğu sürece bu ödenek yapılmaktadır. Eş evlendiği zaman ödenen Dul Aylığı kesilir. Ödeme yapılan aylık oranı ise vefat eden memurun çalışma derecesi ve emeklilik durumuna göre değişmektedir.
Yetim ve Dul aylığı ödemeleri çocuklar üzerinde ise kız ya da erkek olmasına göre durumu değişir. Kız çocuklar için; Vefat eden memurun çalışma süresi 10 yıldan fazla olması ve çocuğunun memur ve evli olmaması gerekmektedir. Dul ve Yetim maaşı alan kız çocukları evlilik yaptığında ya da Devlet dairesinde memurluk yaptığında kesilecektir.
Yetim ve Dul Aylığı Başvurusu
Yetim ve Dul Maaşları kız çocuklarına 18 yaşına kadar koşulsuz ve şartsız olarak ödenir. 20 yaş ve orta öğretim görenler, 25 yaşına kadar yükseköğretim görenlere de ihtiyaç ve muhtaçlık sınırına göre ödenek sağlanmaktadır. Yaş sınırları doldurulduğunda maaş kesilecektir.
Erkek çocuklar için yaş sınırı bulunmaktadır. 18 yaşına kadar olan erkek çocuklara şartsız olarak ödenek verilmektedir. 20 yaş ortaöğretim, 25 yaş ise yükseköğretim görene kadar yetim aylığı ödemesi yapılmaktadır. Yaş sınırları doldurulduğunda ödenen maaş kesilecektir.
Yetim Ve Dul Aylığı Ne Kadar
Yetim ve Dul aylığının ölüm oranı şöyledir; Vefat eden memura bağlanan maaşın, yetim ve dul olarak ödenen oranı, yetim ve dul sayısı bir kişi ise %50sini, iki kişi ise %80 ini, üç kişi ise Vefat eden memurun maaşının tamamı ödenmektedir.
Eşler için Yetim ve Dul Aylığı, Vefat eden memurun eşi, Sigorta ve bağ-kurlu, yada devlet memuru ise Vefat eden memurun maaşının %50’si bağlanmaktadır. Bu şartları hiç biri değil ise hiçbir geliri yoksa maaşının %75’i bağlanır.
Çocuklara ise Hiçbir SSK, BAĞ-KUR veya devlet memuru değil ise Maaşın %25 bağlamaktadır.
Yetim ve Dul Aylığını E Devlet sistemi üzerinde bulunan SGK kurumundan sorgulama yapabilirsiniz. Kaynak: Edevletsifre

Add a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Current ye@r *